plastikflaschen_web

Zewnętrzne przyczyny niepłodności

 

 


Odżywianie

Żywność

Zbadano, że owoce i warzywa zawierają obecnie mniej witamin. Poniżej podane są główne przyczyny:
Gorsza jakość jedzenia wynika z intensywnej produkcji rolnej.
Zniknęło z rynku wiele powszechnie dostępnych artykułów żywnościowych z dużą zawartością witamin.

Odnośniki literaturowe: Guidelines on food fortification with micronutrients by Lindsay Allen et al. World Health Organization and Food and Agriculture Organization of the United Nations 2006
Male factor subfertility: possible causes and the Impact of nutritional factors. Wong WY et al., Fertil Steril 2000 73:435-442

Wiek

Po 40. roku życia jakość nasienia mężczyzn zaczyna się obniżać. Kobiety przed 30. rokiem życia, których partner ukończył 40 lat, mają o 25% mniejszą szansę na zajście w ciążę niż kobiety mające młodszego partnera. Tymczasem jest coraz więcej mężczyzn w wieku 40-50 lat, którzy zrobili karierę, a teraz chcą ustabilizować się i założyć rodzinę. Obecnie panuje moda na ojcostwo wśród starszych mężczyzn – mężczyźni nie spieszą się z założeniem rodziny. Sami mężczyźni nie zmieniają się, ale wiadomo, że z wiekiem obniża się liczba i ruchliwość plemników. Z upływem lat znacznie pogarszają się również funkcje seksualne. Wiek ma także wpływ na zmiany chromosomalne (genetyczne) u mężczyzn.


Bisfenol A

Bisfenol A (BPA) to plastyfikator, który przy rocznej produkcji dochodzącej do 4 mln ton stanowi jeden z najpowszechniej produkowanych środków chemicznych. Można go znaleźć w wielu plastikowych produktach konsumpcyjnych, a także pojemnikach i opakowaniach na żywność oraz napoje. Śladowe ilości BPA występują również w powłoce wewnętrznej puszek na żywność. Niepokojące jest to, że BPA jest stosowany także w produkcji smoczków i butelek dla małych dzieci. Badacze z amerykańskiego stanu Michigan wykazali związek pomiędzy stężeniem bisfenolu A w moczu a zmianą poziomu hormonów płciowych.

U pracowników fabryk z Chin, którzy mieli kontakt z BPA, stwierdzono obojętność seksualną oraz problemy ze wzwodem i wytryskiem. Amerykańscy badacze porównali stężenia BPA w moczu 218 robotników z Chin z jakością ich nasienia.

Wyniki dowiodły, że większe stężenie BPA dwu- do czterokrotnie zwiększa prawdopodobieństwo niskiej jakości nasienia. Ma ono również wpływ na stężenie plemników oraz ich żywotność i ruchliwość, które są niezbędne do zapłodnienia (źródło)


Lek

Lek

Niektóre substancje aktywne biologicznie (takie jak sterydy anaboliczne, leki o działaniu estrogennym, progestagennym lub androgennym) mogą zakłócać mechanizmy regulujące gospodarkę hormonalną, obniżając w ten sposób płodność. Niektóre substancje, takie jak leki cytostatyczne, niektóre antybiotyki i leki immunosupresyjne mogą wykazywać bezpośrednie działanie gonadotoksyczne poprzez hamowanie spermatogenezy. Leki uspokajające, przeciwdepresyjne, przeciwnadciśnieniowe, przeciwpadaczkowe i sercowo-naczyniowe mogą obniżać libido i zaburzać erekcję. Odnotowano również przypadki trudności z doprowadzeniem do wytrysku.
Temperatura: Standardowa temperatura jąder to ok. 35°C. Ich przegrzanie (np. u pracowników stalowni, osób korzystających z podgrzewanych siedzeń, kierowców przez dłuższy czas zajmujących pozycję siedzącą, spawaczy lub osób często odwiedzających saunę) może prowadzić do wzrostu temperatury moszny, obniżając płodność. W konsekwencji może dojść do astenozoospermii, oligozoospermii lub teratozoospermii.