ursachen-lifestyle

Niepłodność spowodowana niezdrowym trybem życia

Tam, gdzie nie stwierdzono żadnej medycznej przyczyny niepłodności, nowoczesna nauka zakłada, że głównymi przyczynami niepłodności są zła dieta i niezdrowy tryb życia.


Nadwaga lub otyłość

10 kg nadwagi zwiększa ryzyko niepłodności o 10%. W szczególności nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha powoduje zmniejszenie ilości wolnego, aktywnego biologicznie testosteronu.

Palenie

Palenie ma wpływ na gęstość, ruchliwość i morfologię (wygląd) plemników. Podejrzewa się bezpośredni wpływ na funkcjonowanie jąder i spermatogenezę. Metabolity dymu tytoniowego mogą indukować reakcję immunologiczną w układzie rozrodczym mężczyzny, co z kolei potencjalnie prowadzi do uszkodzenia oksydacyjnego plemników z powodu reaktywnych rodników tlenu.

Alkohol

Długotrwałe i ciężkie nadużywanie alkoholu może toksycznie wpływać na jądra. Przejawia się ono zahamowaniem spermatogenezy, w tym zespołem samych komórek Sertolego, a także zaburzeniami ruchliwości i morfologii plemników.

Odżywianie

Braki żywieniowe mogą prowadzić do niedoboru substancji odżywczych, a w konsekwencji do obniżenia jakości nasienia. W szczególności witaminy i mikroelementy, które organizm musi pozyskać z żywności, uczestniczą w reakcjach enzymatycznych i działają przeciwutleniająco.