Medyczne przyczyny niepłodności

Medyczne przyczyny niepłodności

Choroby jąder

Choroby jąder i najądrzy, w tym stany zapalne, żylaki powrózka nasiennego i skręt jąder, dotyczą głównie młodszych mężczyzn i należy je traktować poważnie, gdyż nieleczone mogą obniżyć płodność.

Zaburzenia hormonalne

Hormony, w szczególności hormon FSH, kontrolują produkcję plemników w jądrach. Leczenie hormonalne jest zalecane w przypadku niedoboru lub niewystarczającego działania FSH.

Żylaki jąder (żylaki powrózka nasiennego)

Żylaki powrózka nasiennego to żylaki występujące w jądrach i powrózku nasiennym. Problem dotyczy ok. 15% mężczyzn. Nieleczone żylaki powrózka nasiennego często powodują niepłodność u mężczyzn, ponieważ nagromadzenie krwi w mosznie podnosi temperaturę w jądrach o 0,5-1°C, co z kolei ma negatywny wpływ na produkcję plemników. U 25-40% niepłodnych mężczyzn przyczyną niepłodności są żylaki powrózka nasiennego.

Przeciwciała przeciwplemnikowe

Ponieważ produkcja plemników rozpoczyna się dopiero w wieku dojrzewania, organizm może rozpoznać je jako ciała obce i zacząć produkować przeciwciała przeciwplemnikowe. Przeciwciała te mogą zmniejszyć szanse zajścia w ciążę.

Zaburzenia nasieniowodów

Końcowy etap dojrzewania plemników odbywa się w najądrzach. Najądrza to układ kanalików o długości 2–4 metrów, przez które transportowane są plemniki. Nawet niegroźne infekcje mogą prowadzić do ich zablokowania. Plemniki z powodu zakłóceń w transporcie nie mogą zmieszać się ze spermą; w ejakulacie brakuje zdrowych plemników.