spermien-aufgabe

Rola i funkcje plemników

Produkcja plemników to długotrwały proces, który zaczyna się w najądrzach (w jądrach). Pełny rozwój plemnika trwa od dwóch do trzech miesięcy. W tym długim okresie każda anomalia może mieć fatalne konsekwencje.

Produkcja plemników to proces odbywający się w najądrzach (przylegających do jąder). Ilość wyprodukowanych plemników jest uzależniona od kilku różnych czynników, takich jak geny, środowisko, stan fizyczny oraz częstość współżycia, dlatego może być różna dla różnych mężczyzn. Plemniki są nieustannie produkowane w kanalikach nasiennych.

W każdym momencie przeciętny dojrzały mężczyzna ma ok. 2–3 miliardów plemników, które są w różnych stadiach rozwoju. Proces dojrzewania plemnika trwa średnio ok. 2–3 miesięcy, tj. co 3 miesiące tworzony jest „nowy zestaw" plemników. Hormony odgrywają decydującą rolę w produkcji plemników (spermatogenezie). Przysadka mózgowa produkuje hormon znany jako folikulotropina (hormon FSH). Równocześnie produkowana jest lutropina (hormon LH). U kobiet oba hormony przyczyniają się do dojrzewania komórek jajowych, a u mężczyzn pobudzają produkcję plemników.


Spermatogeneza + PROfertil

Mikroelementy

Aby plemniki mogły dojrzewać, na poszczególnych etapach ich rozwoju niezbędna jest w organizmie obecność specjalnych składników odżywczych, takich jak aminokwasy, pierwiastki śladowe, witaminy i substancje podobne do witamin. Jednak przede wszystkim negatywny wpływ na plemniki mają czynniki zewnętrzne, takie jak infekcje, leki oraz promienie rentgenowskie. I to właśnie te specjalne składniki odżywcze zapewniają najlepsze warunki do produkcji prawidłowego, zdrowego nasienia. W określonych okolicznościach i przy złym trybie życia może wystąpić niedobór tych substancji, który jednak jest rzadko dostrzegany u mężczyzn.

Diagram pokazuje, że substancje czynne zawarte w PROfertil® korzystnie wpływają na plemniki od samego początku ich dojrzewania.