
Tak jak dotychczas u niepłodnych par to kobieta jest zazwyczaj badana jako pierwsza. Do badania mężczyzny dochodzi często dopiero później, pomimo że w niemal połowie przypadków niepłodność dotyczy mężczyzny.
Niepłodność oznacza niezdolność pary do zajścia w ciążę i wydania na świat potomstwa. W opinii lekarzy o niepłodności mówimy wtedy, gdy para nie może przez rok zajść w ciążę pomimo regularnego współżycia bez stosowania środków antykoncepcyjnych.
Wyróżniamy dwa typy bezpłodności: pierwotną oraz wtórną.
- Niepłodność pierwotna oznacza, że mężczyzna nigdy nie spłodził dziecka.
- Niepłodność wtórna: mężczyzna spłodził już przynajmniej jedno dziecko ze swoją obecną partnerką lub z inną kobietą.
Niepłodność u mężczyzn występuje z wielu powodów – uwarunkowań genetycznych, stresu, zmian trybu życia, ale również zwyczaje żywieniowe w alarmującym tempie zmniejszają produkcję i jakość nasienia. Ok. 7% mężczyzn jest niezdolnych do zapłodnienia nawet przez rok współżycia bez zabezpieczenia.
Występują zaburzenia dziedziczne i nabyte, które można podzielić na zaburzenia mechanizmów hormonalnych związanych z funkcjonowaniem jąder (1-2%), choroby bezpośrednio dotyczące tworzenia się plemników w jądrach (30-40%) i choroby dotyczące transportu plemników (ok. 10-20%).