Słowniczek


Aminokwasy:

Są najmniejszą strukturalną podstawą białek. Są niezbędne dla ludzkiego organizmu i oprócz kwasów nukleinowych należą do podstawowych elementów, z których zbudowane jest życie. Wyróżnić można niezbędne aminokwasy przyjmowane wraz z żywnością i warunkowo zbędne aminokwasy produkowane przez organizm.

Przeciwutleniacze:

Mikroelementy można opisać jako składniki, które obok innych przeciwutleniaczy chronią organizm przed agresywnym działaniem utleniaczy, zwanych również „wolnymi rodnikami".

Astenozoospermia:

Obniżenie ruchliwości plemników o >50%. Plemniki są albo nieruchome, albo poruszają się wolniej.

Azoospermia:

Nieobecność dojrzałych i niedojrzałych plemników w ejakulacie

Ejakulat:

Plemniki z nasienia, wydzielina z prostaty i pęcherzyki nasienne

Płodność:

Płodność u mężczyzn rozpoczyna się w okresie dojrzewania i trwa aż do starości, przy czym maleje z wiekiem. U kobiet rozpoczyna się od pierwszej miesiączki (pierwszego krwawienia miesiączkowego) i trwa aż do menopauzy. Z wiekiem obniża się jakość nasienia i zmniejsza się liczba komórek jajowych.

Niepłodność:

Według WHO para jest niepłodna, jeżeli nie dochodzi do zajścia w ciążę w ciągu „roku regularnego współżycia bez zabezpieczenia".

Makro- i mikroelementy:

W życiu niezbędna jest energia, którą można uzyskać dzięki spalaniu (utlenianiu). Przydatne makroelementy (węglowodany, tłuszcze, białka) są składnikami diety stanowiącymi źródło energii lub pełniącymi rolę utleniaczy. Aby możliwe było łagodne utlenianie, niezbędne są enzymy i substancje pomocnicze. Te tzw. adiuwanty nie mogą zostać wyprodukowane przez organizm, ale mogą trafić do organizmu z pokarmem w postaci mikroelementów. Natura jest w ten sposób wspomagana przez makroelementy uzyskane z pożywienia, które pełnią rolę paliwa i są niezbędnymi składnikami wspomagającymi działanie mikroelementów, a organizm korzystając z tłuszczu dietetycznego nie musi spalać własnego. W ten sposób organizm może chronić się przed stresem oksydacyjnym. Można sobie wyobrazić wyniszczenie organizmu z powodu braku równowagi między dostarczanymi makro- i mikroelementami. W przypadku zwiększenia ilości składników pełniących rolę paliwa i obniżenia ilości substancji wspomagających można spodziewać się uszkodzenie organizmu poprzez samospalenie. Mikroelementy można opisać jako składniki, które obok innych przeciwutleniaczy chronią organizm przed agresywnym działaniem utleniaczy, zwanych również „wolnymi rodnikami".

Mikroelementy:

Substancje odżywcze znajdują się w pożywieniu, żywności dietetycznej i suplementach diety. Każdy ma inne zapotrzebowanie na mikroelementy. Ty również ich potrzebujesz: witamin, aminokwasów, pierwiastków śladowych, minerałów, kwasów tłuszczowych i fitochemikaliów. Aby organizm był silny, wydajny i zachodziły w nim procesy zdrowienia, niezbędne jest dostarczanie mu tych elementów przynajmniej w wymaganej dawce dziennej.

Minerały:

Nieorganiczne składniki odżywcze, które muszą być dostarczane do organizmu poprzez odpowiednią dietę (np. cynk, selen). Wiele elementów występuje w organizmie w dużych stężeniach w odróżnieniu od pierwiastków śladowych, których stężenia są niewielkie.

Normozoospermia:

Prawidłowa jakość nasienia. W 1 ml ejakulatu znajduje się ok. 20 mln plemników, z których 30% ma prawidłową budowę, a 50% wykazuje prawidłową ruchliwość.

Oligozoospermia:

Ilość plemników jest mocno obniżona (<10 mln / ml ejakulatu).

Zespół samych komórek Sertolego:

Aplazja zarodka (szczególna forma niepłodności związanej z jądrami). Nieobecność plemników.

Spermatogeneza:

Dojrzewanie nasienia. Rozwój spermatogoniów aż do powstania plemnika trwa przynajmniej 64 dni. Jest kontrolowany przez hormony oraz bardzo podatny na czynniki endogenne i egzogenne. W ciągu sekundy powstaje ok. tysiąca plemników, co daje 3-4 mln plemników na godzinę. Korzystny wpływ na tworzenie plemników mają zbilansowana dieta, powstrzymywanie się od palenia tytoniu i spożywania alkoholu, odpoczynek i regularny wysiłek fizyczny.

Badanie nasienia:

Pozwala uzyskać informacje na temat jakości nasienia i, co za tym idzie, płodności u mężczyzn. Ponieważ jakość nasienia w ejakulacie może być różna, aby móc postawić diagnozę o niepłodności, zawsze należy pobrać i przebadać dwie próbki nasienia. Ocenie poddaje się następujące parametry: jakość, ruchliwość i morfologię plemników.

Nasienie:

Dojrzałe komórki rozrodcze (plemniki).

Teratozoospermia:

> 40% plemników o cechach dysmorficznych i nieprawidłowej budowie.

Żylaki powrózka nasiennego:

Żylaki jąder

Witaminy:

Niezbędne składniki żywności ekologicznej. Niedobór np. witaminy E i kwasu foliowego powoduje negatywne konsekwencje. Pełnią one rolę przeciwutleniaczy chroniących organizm przed wolnymi rodnikami i są szczególnie ważne dla układu odpornościowego i układu nerwowego.